CSDD un dialogs ar sabiedrību: solis atpakaļ


Situācijas apraksts

Sākot no 1998. gada un līdz pat 2004. gada beigām CSDD oficiālajā mājas lapā internetā www.csdd.lv bija pieejama Latvijas labākā "viesu grāmata", veltīta ceļu satiksmes jautājumiem. Diemžēl tā jau ir pagātne.

Šo atklātības sešu gadu garumā tā ātri attīstījusies, atbildes uz apmeklētāju jautājumiem kļuvuši saprotamāki un profesionālāki, apmeklētāju loks bija vislielākais visu valsts oficiālo auto jomas forumu vidū. Tomēr, 2004. gada beigās CSDD atbilžu kvalitāte pasliktinājusies, atbilžu termiņi uz dažiem jautājumiem (izņemot tādus, kuri ir sīki aprakstīti Ceļu satiksmes noteikumos) pārsniedza mēnesi.

Ceļu satiksmes drošības direkcijai gan elektroniskā, gan iesnieguma veidā tika uzrakstīta vēstule ar pretenzijām par "viesu grāmatas" darbību.

Uz 2004. gada 1. oktobra pretenziju CSDD "viesu grāmatā" tika atbildēts: „Mums ļoti jāatvainojas, taču uz Jūsu jautājumiem CSDD turpmāk atbildes sniegs rakstiski, ja iestādē tiks saņemts iesniegums. Katrs mūsu darbinieks pilda noteiktus pienākumus un Jūsu uzdotie jautājumi un vienmēr esošie pretjautājumi uz mūsu atbildēm ierobežo iespēju darbiniekiem veikt savus tiešos pienākumus. CSDD klienti vienmēr tiek uzklausīti un vienmēr tiem tiek dotas atbildes uz viņu jautājumiem. Tieši Jūs un Jūsu jautājumus mēs esam gatavi uzklausīt (pārrunāt) klātienē Jums izdevīgā laikā, vienojoties par to pa tālruni 7025750.”

Interesants sanāca CSDD dialogs ar sabiedrību – rakstiet oficiālus iesniegumus vai nāciet klātienē, bet "viesu grāmata", kurā gan jautājumus, gan atbildes varēja redzēt arī citi apmeklētāji, acīmredzams, nebija pieņemamais veids, kā kontaktēties ar sabiedrību.


Uz 2004. gada 16. oktobra iesniegumu CSDD direktoram A. Lukstiņa kungam, CSDD sniedza šādu atbildi: „[...] Informējam, ka jau tuvākajā nākotnē CSDD plāno izveidot jaunu mājas lapas veidolu, kur tiks paredzēta vieta diskusijām un arī paredzēta iespēja iesniegt iesniegumu, uz kuriem CSDD sniegs oficiālas atbildes noteiktā kārtībā un termiņos [...]”.

2004. gada beigās CSDD mājas lapas apmeklētājiem tika prezentēts jauns šedevrs. Protams, tehnoloģiski mājas lapa kļuvusi daudz nopietnāka. Tomēr sen solīta "viesu grāmata" ir solis atpakaļ, nevis uz priekšu!

Diemžēl "viesu grāmatu", kuru mēs varam aplūkot CSDD lapā šodien ļoti grūti nosaukt par "viesu grāmatu" vai forumu (diskusiju). Šobrīd CSDD mājas lapā ir iespējams uzdot jautājumus, kā arī paust savus viedokļus, priekšlikumus, ieteikumus. Tomēr tie vairs nav pieejami plašam CSDD lapas apmeklētāju lokam, tos lasa tikai CSDD darbinieki ar e-pasta starpniecību. Mājas lapā ir redzams CSDD solījums publiskot jautājumus ar atbildēm "viesu grāmatā" tikai gadījumos, kad jautājumi ir būtiski un skar plašāku sabiedrības daļu.


CSDD direktora vietnieks Ē. Piternieka kungs pavisam nesen apgalvoja, ka „jaunā mājas lapas veidolā tiks paredzēta vieta diskusijām un arī paredzēta iespēja iesniegt iesniegumu, uz kuriem CSDD sniegs oficiālas atbildes noteiktā kārtībā un termiņos”.

Vēl piebilstams tas, ka šobrīd:
1) CSDD jaunā "viesu grāmatā" par pēdējām 10 dienām bija publicētas tikai 2 atbildes, kaut agrāk šis skaits būtu bijis vismaz 10 reizes lielāks;
2) pēdējā atbilde par Ceļu satiksmes noteikumiem nopublicēta 2005. gada 22. aprīlī, par visu 2005. gadu ir nopublicētas tikai 12 atbildes;
3) kopējais atbilžu skaits "viesu grāmatā" laika posmā no 2004. gada 1. oktobri līdz 2005. gada 13. decembrim bija 140, kaut gan par visu 2003. gadu atbilžu skaits tikai rubrikā "Ceļu satiksmes noteikumi" sasniedzis 164;
4) visi iepriekšējās "viesu grāmatas" jautājumi par 7 gadiem ir vienkārši izdzēsti un vairs nav pieejami jaunajā CSDD mājas lapā...

Arī ir interesants tas fakts, ka nesen līdzīgā veidā savu forumu slēdza arī Rīgas pašvaldības uzņēmums Rīgas Satiksme. Tā laikam ir tāda savdabīgā demokrātijas izpausme mūsu valstī...


traffic.lv secinājumi

1998.-2003. gados CSDD bija sabiedrībai atklātāka, draudzīgāka, un demokrātiskāka, nekā 2005. gadā.

Diskusijas likvidēšana liecina tikai par to, ka Satiksmes ministrijai pakļautā Ceļu satiksmes drošības direkcija ir vairāk sevi izolējusi no sabiedrības. Latvijas Republika ir demokrātiskā valsts un līdz ar to visām valsts iestādēm jākļūst maksimāli atklātām plašai sabiedrībai. CSDD nevar būt izņēmums šīs politikas īstenošanā. CSDD „viesu grāmatas” likvidēšana oficiālajā mājas lapa liecina par to, ka CSDD iestāde nevēlas atklāti (nekautrējoties par kritizējošiem jautājumiem) veikt dialogu ar sabiedrību un risināt sāpīgus jautājumus, kas saistīti ar satiksmes drošību.


Situācijas risināšana

13.12.2005.
Nosūtīts iesniegums CSDD ar lūgumiem:
1) paziņot konkrētus termiņus, kad CSDD mājas lapā tiks atklāta pilnvērtīga diskusija, kura nebūs sliktāka par iepriekšējo diskusiju („viesu grāmatu”, kas bija pieejama līdz 2004. gadam);
2) gadījumā, ja CSDD amatpersonām tomēr būs vēlme atrakstīties un šo jautājumu nerisināt pēc būtības, izsmeloši paskaidrot iemeslus, kāpēc CSDD diskusija („viesu grāmata”) netiks atjaunota.
05.01.2006.
Diemžel no CSDD līdz šim brīdim nav saņemta atbilde uz 2005. gada 13. decembra iesniegumu. Interesanti, ka no šī raksta publicēšanas dienas - 2005. gada 13. decembra - līdz šim brīdim CSDD "viesu grāmatā" ievietota tikai 1 (viena) atsauksme, līdz ar to kopējais ierakstu skaits "viesu grāmatā" tagad ir 141.
04.01.2006.
Saņemta vēstule no CSDD, kurā tā nepiekrīt traffic.lv viedoklim. CSDD direktora vietnieks apgalvo, ka mājas lapas veidols ir optimāls, un ka "Viesu grāmatā" ir iespējama diskusija.
13.01.2006.
Nosūtīts iesniegums LR Satiksmes ministrijai ar lūgumiem:
1) atsaukt CSDD 2006. gada 4. janvāra vēstuli un paziņot konkrētus termiņus, kad CSDD mājas lapā tiks atklāta pilnvērtīga diskusija, kura nebūs sliktāka par iepriekšējo diskusiju („viesu grāmatu”, kas bija pieejama līdz 2004. gadam);
2) izsmeloši paskaidrot iemeslus, kāpēc CSDD diskusija („viesu grāmata”) netiks atjaunota.
16.01.2006.
LR Satiksmes ministrijas oficiālajā mājas lapā internetā www.sam.gov.lv bija izteikts lūgums sniegt LR Satiksmes ministrijas viedokli jautājumā par CSDD "viesu grāmatu".
27.01.2006.
LR Satiksmes ministrija oficiālajā mājas lapā internetā www.sam.gov.lv sniegtā atbilde, kurā autors vārds vārdā atkārtoja CSDD 2006. gada 4. janvāra vēstuli. traffic.lv redakcija uzskata šādu LR Satiksmes ministrijas atbildi par nepieņemamu, saskata tajā tipisku un formālu atrakstīšanos, nevis vēlmi atbildēt uz jautājumu pēc būtības. Diemžēl jārezumē, ka ar tādu attieksmi CSDD mājas lapā www.csdd.lv diez vai tiks atjaunota pilnvērtīga diskusija, kura nebūs sliktāka par iepriekšējo diskusiju („viesu grāmatu”, kas bija pieejama līdz 2004. gadam).
30.01.2006.
Saņemta vēstule no LR Satiksmes ministrijas, kurā tā nepiekrīt traffic.lv viedoklim. Valsts sekretārs uzskata, ka CSDD interneta mājas lapa ir vērtējama pozitīvi.
14.08.2006.
traffic.lv redakcijas darbinieks atvēra pašreizējo CSDD „viesu grāmatu”, lai paskatītos, cik atsauksmes tur ir ievietotas, un konstatēja, ka no CSDD „viesu grāmatas” tagad ir palicis tikai nosaukums, bet tā reāli vairs neeksistē vispār, jo atstāta vienīga iespēja - uzdot jautājumu. Jāatzīst, ka CSDD direktora vietnieka Ē. Piternieka kunga 2004. gada beigās apgalvotais, ka „jaunā mājas lapas veidolā tiks paredzēta vieta diskusijām”, neatbilst patiesībai.


Ar cieņu,
Tengizs
2005. gada 13. decembrī - 2006. gada 14. augustā